Dokuyucunun Sabrı

Hereke ipek halıları, dokuma sistemlerindeki farklılık ve o yöreye ait dokuyucuların üstün kabiliyetleri sebebiyle diğer halılardan farklılık gösterir.

Her şeyden evvel, cm karesinde düğüm sayısı itibarı ile oldukça sık olan bu halılar, en azından 10x10 100 çift düğüm ile yapılıyor. Sıklıkta üst derecenin sınırı yoktur.

Santimetre karesinde 1024 çift düğüm ile( 32x32) dünyanın en sık halısı kabul edilebilecek halı Hereke'de firmamız dokuyucuları tarafından dokunmuştur.

 
   

Desenlerimiz genelde 14x14, 16x16, 18x18, 20x20 sıklık kalitesinde üretilmiştir. Hereke halılarını dokuyabilmek için el becerisi yanında inanılmaz bir sabır gerekmektedir.

Bu sabrı anlayabilmek için, 1 cm karelik bir alana kalemle 400 tane nokta koymanızı öneririz. Sadece kalemle nokta koyarak bile olsa, ne kadar zorlanacağınızı biz tahmin ediyoruz.

Peki 1 cm kareye iple çift düğüm atarak ve bunu yaparken 28 ayrı rengi kullanmak zorunda kalan bir dokuyucunun sabrını ve becerisini siz tahmin edebiliyor musunuz?

Bu halılar bir sanat eseri olduğu için tüm dokuyucularımızı bir sanatçı olarak kabul ederiz. Dolayısıyla, nasıl ki bir ressama zamanla ilgili bir baskı yapılmıyorsa, biz de dokuyucularımıza bu konuda bir baskı oluşturmuyoruz.Hereke ipek halıları, dokuyucuların ruh halini birebir halıya taşıdığı için, aynı dokuyucudan farklı zamanlarda farklı işçilik kalitesi görmek mümkündür. Bu da Hereke ipek halısının farklı lezzetlere sahip olması sonucunu doğurmaktadır.
Check your own Carpet !

© herekesilkcarpet